«Горизонт Європа» — це наступна рамкова програма досліджень та інновацій. Вона триватиме 7 років і замінить «Горизонт 2020». Європейський Союз розробив та затвердив план, який передбачає підвищення фінансування науки в ЄС на 50% протягом 2021—2027 років.
Станом на квітень 2019 року Єврокомісія пропонувала бюджет «Горизонт Європа» в розмірі 94,1 мільярда євро. Для порівняння, бюджет «Горизонт 2020» становив 77 мільярдів євро.
Метою Програми є вирішення глобальних викликів та модернізації промисловості шляхом узгоджених досліджень та інновацій.
Метою Програми є вирішення глобальних викликів та модернізації промисловості шляхом узгоджених досліджень та інновацій.
2 жовтня 2021 року на 23-му Саміті «Україна – ЄС» було підписано угоду про участь України в рамковій програмі з досліджень та інновацій «Горизонт Європа» та програмі з досліджень та навчання «Євратом». Україна стала першою країною Східного партнерства, яка підписала угоду про участь у програмі «Горизонт Європа».
3 грудня в онлайн- та офлайн-форматах відбувся інфодень «Horizon Europe Launch Day in Ukraine».
Учасники заходу обговорили такі питання:
- Нові горизонти: можливості та перспективи для України.
- Програма з досліджень та навчання «Євратом», можливості програми для України.
- Горизонт. Глобальні виклики та європейська індустріальна конкурентоспроможність.
- Інноваційна Європа та Європейська інноваційна рада.
- Панельна дискусія: підтримка та залученість держави в реалізацію програми «Горизонт Європа» в Україні: 1) Кроки, які необхідно здійснити для підтримки реалізації програм «Горизонт Європа» та «Євратом» на державному рівні. 2) Методологія розробки та реалізації проєктів цифрової трансформації. 3) Створення сприятливого поля державної підтримки наукових, науково-технічних та інноваційних проєктів та їх підготовки до участі в міжнародних проєктах – міф чи реальність?
- Можливості співпраці в рамках Європейських партнерств.
- Європейські інструменти підтримки в рамках програми «Горизонт Європа».
- Можливості співпраці в рамках Об’єднаного дослідницького центру.
- Можливості співпраці в рамках Європейської інноваційної ради.
- Можливості співпраці в рамках місій програми «Горизонт Європа».
Основні спікери заходу: Сігне Ратсо – заступниця генерального директора директорату науки та інновацій Єврокомісії; Олексій Шкуратов – заступник Міністра освіти і науки України з європейської інтеграції; Ростислав Томенчук – генеральний директор директорату координації міжнародної технічної допомоги Кабінету Міністрів України; Руслана Коренчук і Максим Шкільов – Міністерство цифрової трансформації України, Олексій Колежук – голова Наукового комітету Національної ради України з питань розвитку науки і технологій; Григорій Мозолевич – в. о. генерального директора директорату науки та інновацій Міністерства освіти і науки України.
Окрім того, у рамках заходу було проведено робочу нараду щодо перспектив розвитку міжвідомчого співробітництва між міністерствами з в. о. генерального директора директорату науки та інновацій МОН України Григорієм Мозолевичем та заступником начальника відділу інноваційної політики Управління інноваційної політики та науково-технічного розвитку Мінстратегпрому Кирилом Ніколаєвим.